دوره میکروکنترلر ARM STM32

آشنایی مختصر با دوره میکروکنترلر ARM STM32

در این دوره یکی از جدیدترین میکروکنترلر های ساخته شده برای محیط صنعتی تدریس می‌شود. در بین شرکت های مختلف سازنده ی میکروکنترلرها ، شرکت ST پرچم‌دار طراحی و ساخت میکروکنترلر با قابلیت های بیشتر و توان مصرفی کمتر برای کاربردهای صنعتی و گاها نظامی است . این شرکت میکروکنترلرهای ۳۲ بیتی ARM خود را با پارت نامبرهای STM32F4xx و STM32F7xx به بازار معرفی کرده است . F4 موید میکروکنترلر CortexM-4 و F7 موید میکروکنترلر با هسته ی Crortex-M7 می باشد.

 

در دنیای الکترونیک امروز ، کاربرد های میکروکنترلر در همه ی صنایع و قسمت ها مشهود است و رقابت عمده بر سر راندمان ، سهولت کار ، استفاده از کاربردهای مختلف و … می باشد. میکروکنترلر ARM سری Cortex-M4 ساخت شرکت ST با قابلیت های پیشرفته و بی نظیری از قبیل فرکانس کاری ۱۶۸ MHz ، برخورداری از جدیدترین Core صنعتی ، برخورداری از هسته های DSP و FPU ، امکان برقراری ارتباط مستقیم با نرم افزار MATLAB و … به بازار عرضه گردید . از جمله کاربردهای این میکروکنترلر می توان به کاربردهای نظامی ، استفاده در دستگاه های پزشکی پیشرفته ، کاربرد در دستگاه های تست و اندازه گیری ، کنترل موتورهای متفاوت و کاربردهای ارتباطی اشاره کرد .

تحلیل بازار کار

به طور کلی کسانی که برنامه نویسی سیستم‌های Embedded را فراگرفته باشند ، دنیایی از فعالیت ها به روی آن ها باز می شود.  ولی اکتفا کردن به فراگیری خود سخت افزار و کدنویسی آن کار صحیحی نیست و می بایست الزاما به سمت کاربردهایی همچون IOT و … حرکت کرد تا بتوان آموخته ها را به تولید محتوا و تکنولوژی نزدیک کرد .

توانایی دانشجو پس از پایان دوره میکروکنترلر ARM STM32

پس از اتمام تمامی جلسات و فراگیری کلیه‌ی نکات، دانشجویان:

• قادر به ایجاد پروژه برای برنامه نویسی میکروکنترلرهای STM32 و Debug کردن آن‌ها در محیط Keil خواهند بود.

• با واحد های RCC، GPIO، EXTI، TIM، USART، ADC، DMA و SPI آشنایی پیدا کرده اند.

• با سایت www.st.com آشنا خوهند بود و قادر خواهند بود مطالب مورد نیاز برای میکروکنترلرهای خود را دانلود کنند.

• با مراجعه به برگه‌ی اطلاعاتی (datasheet) و مرجع دستی (Reference manual) میکروکنترلرهای شرکت ST قادر به برنامه نویسی این خانواده از میکروکنترلرها باشند.

• قادر به استفاده از STM32 Standard Peripheral Libraries برای برنامه نویسی راحت تر این میکروکنترلرها خواهند بود و در ضمن با رجیسترهای مهم هر واحد هم آشنا خواهند بود و کد نویسی های خود قادر به خواندن و نوشتن از رجیسترهای میکروکنترلر خواهند بود.

شیوه برگزاری کلاس

تدریس هر واحد در پنج قسمت انجام می‌شود:

 ۱٫ توضیح عملکرد و وظیفه‌ی واحد (بنابراین دانشجویانی که قبل از این دوره با میکروکنترلر AVR و یا … کار کرده باشند در این دوره موفق‌تر خواهند بود.)

۲٫ توضیح و معرفی رجیسترهای مهم واحد (بنابراین دانشجویانی که توانایی بهتری در خواندن متون انگلیسی داشته باشند موفق‌تر خواهند بود زیرا برگه‌ی اطلاعاتی (datasheet) و مرجع دستی (Reference manual) میکروکنترلرهای شرکت ST که طی این دوره مرتباً به آنها رجوع می‌کنیم و مطالب را از آنها توضیح می‌دهیم، انگلیسی هستند.)

 ۳٫ استفاده از STM32 Standard Peripheral Libraries برای برنامه نویسی راحت تر (بنابراین دانشجویانی که با زبان C آشنایی خوبی دارند در این دوره موفق‌تر خواهند بود.)

 ۴٫ ارائه مثال

۵٫ ارائه‌ی تکلیف در منزل (بنابراین علاقه مند به یادگیری بودن و پرتلاش بودن شرط موفقیت در این دوره است.)

مطالب مشابه

دوره رباتیک پیشرفته ( دانشجویی)

آشنایی مختصر با دوره رباتیک با توجه به پیشرفت جوامع...

دوره plc مقدماتی

معرفی و کاربرد دوره PLC آراد الکترونیک PLC مخفف Programable...

آموزش تعمیرات ecu خودرو

ECU واحد کنترل الکترونیکی خودرو یا کامپیوتر مدیریتی مرکزی آن...