دوره نرم افزار Altium Designer

آشنایی مختصر با دوره نرم افزار Altium Designer

توانایی طراحی برد مدار چاپی (PCB) برای فعالان حوزه برق یک ضرورت محسوب می شود. در طراحی PCB نیز کامپیوتر به کمک مهندسین آمده است و نرم افزار‌های حرفه‌ای و آماتور بسیاری برای این منظور ارائه شده اند. پر طرفدار ترین نرم افزار طراحی PCB در ایران نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer  می باشد. نرم افزار آلتیوم دیزاینر در گذشته تحت عنوان پروتل (Protel) عرضه می‌شد. این شرکت بیش از ۳۰ سال در زمینه تولید نرم افزار طراحی برد مدار چاپی تجربه دارد و در حال حاضر یکی از قدرتمند ترین نرم افزار های طراحی برد را ارائه می‌کند . شرکت های معتبری همچون زیمنس و ST  مشتری این نرم افزار هستند.قیمت نسخه اصلی این نرم افزار بیش از ۷۰۰۰ دلار آمریکا است. به جرات می توان گفت که بهترین نرم افزار برای شروع به یادگیری طراحی برد PCB در ایران نرم افزار آلتیوم دیزاینر است.محیط کاربر پسند و قابل انعطاف و ابزار‌های قدرتمند تعبیه شده در نرم افزار کار کردن با آن را برای مهندسین رضایت بخش کرده است. تمامی شرکت‌های تولید کننده برد در ایران از خروجی‌های این نرم افزار برای تولید برد استفاده می‌کنند.بنابراین این نرم افزار برای آموزش طراحی برد PCB انتخاب شده است و سعی می شود در ۱۵ جلسه ۲ ساعته جمعا به مدت ۳۰ ساعت ابزار‌های مهم و پرکاربرد برای طراحی برد‌های یک لایه و دو لایه به متقاضیان گرامی آموزش داده شود.

تحلیل بازار کار

با توجه به اینکه در تمامی پروژه‌های الکترونیکی نیاز به پیاده ه‌سازی مدار الکترونیکی وجود دارد بنابراین برای یک طراح PCB فرصت های شغلی بسیاری قابل تصور است. فردی که از ملاحظات طراحی بردهای فرکانس بالا مطلع باشد و ابزارهای پیاده سازی این دسته از بردها را در اختیار داشته باشد می تواند از حقوق و جایگاه مهندسی مناسبی برخوردار گردد و اولین مرحله برای رسیدن به  این هدف تسلط به طراحی بردهای مقدماتی است.

توانایی دانشجو پس از پایان دوره نرم افزار Altium Designer

دانشجو در پایان دوره می تواند :

• بردهای یک لایه و دو لایه را به راحتی طراحی کند.

 • کتابخانه شماتیک و کتابخانه PCB طراحی کند.

• سیگنال های حساس و سایر نکات اولیه را بشناسد.

• ملاحظات طراحی برای ساخت و مونتاژ یک برد دو لایه را بشناسد.

 

• نکات مهم در یک چیدمان خوب را رعایت کند. در زمان کلاس فرصت تمرین مباحث تدریس شده وجود دارد و همچنین یک برد کاربردی در طول دوره توسط دانشجو طراحی و تولید می شود.

شیوه برگزاری کلاس

مباحث هر جلسه در چند بخش تدریس می شود. و پس از تدریس فرصت تمرین و رفع اشکال به دانشجویان داده خواهد شد. در هر جلسه تمرینی به دانشجویان محول می گردد که در ابتدای جلسه بعد سوالات و اشکالات مربوط به انجام تمرین برطرف می شود.

مطالب مشابه

دوره رباتیک پیشرفته ( دانشجویی)

آشنایی مختصر با دوره رباتیک با توجه به پیشرفت جوامع...

دوره برق صنعتی

شامل آموزش: – مبانی و اصول الکتریسیته از پایه -توضیح...

دوره نرم افزار MATLAB مقدماتی

آشنایی مختصر با دوره نرم افزار MATLAB مقدماتی MATLAB یک...